Restaurování nábytku krok za krokem

Jak probíhá restaurování.

Dokumentace

Každý kus, ať je to komoda, sedací nábytek, hodiny, plastika atd. se musí důkladně prohlédnout a zdokumentovat. Udělá se podrobná fotodokumentace spolu s podrobným popsáním stávajícího stavu, to znamená stavu konstrukce, veškerých poškození a jejich rozsah. Na základě takto zjištěných skutečností se a vypracuje postup restaurátorských prací.

Rozebrání

Samotná restaurátorská práce začíná tím, že se opatrně rozebere vše, co rozebrat lze, na jednotlivé části, které se pečlivě popíší. Takže třeba z komody, která se dělá nejčastěji, zůstanou jednotlivá prkénka. Vše se důkladně očistí od původních laků, konstrukční spoje od lepidel a je-li to potřeba ošetří proti dřevokaznému hmyzu a plísním. Nyní je možné se pustit do oprav.

Oprava nábytkových částí

Chybějící části se doplní odpovídajícím materiálem, jak co se týče stáří, tak kresby. Konstrukce se sesadí a sklíží do původního tvaru. Většinou se používá kostní klih. Uvolněné a odlepené části výzdoby, například intarzie se znovu přilepí. Postupuje se pomalu a hlavně pečlivě kousek po kousku. V případě, že některé části chybí, doplní se odpovídajícím materiálem. Většinou jsou tyto intarzie tvořeny dřevinami ovocných stromů, často i dřevinami exotickými. Na první pohled nesmí být vidět, kde byl materiál doplněn. Je to práce náročná na čas a hlavně pečlivost. Je-li vše hotovo, celý povrch se pečlivě a opatrně několikrát přebrousí, namočí a opět přebrousí. Pro zdůraznění kresby a barevnosti se povrch napustí lněnou fermeží. Teprve nyní je možno započít s povrchovou úpravou.

Povrchová úprava

Povrchová úprava je většinou šelaková politura. To jsou výtrusy brouka červce lakového, který jimi obaluje větvičky stromu, které se ostříhají, rozemelou, rozpustí, čistí a ve formě šupinek dodávají. Šelak se rozpustí v lihu v určitém poměru. Takto připravená politura se prostřednictvím polny nanáší na povrch, krouživými pohyby v mnoha takřka neznatelných vrstvičkách. Povrch se nechá odpočinout přibližně 14 dnů, aby politura důkladně proschla. Celá procedura se opakuje tak dlouho, než je povrch dokonalý. Povrchová úprava je mnohdy časově náročnější než oprava konstrukce. Teprve po důkladném zaschnutí politury se vrátí veškerá zrestaurovaná, případně doplněná kování.

Následná péče

I po zrestaurování je potřeba, aby se zákazník o nábytek náležitě staral. Doporučíme Vám přesný postup péče pro daný kus nábytku.


Ukázky restaurátorských prací s fotografiemi a detailním popisem postupu:

www.preklady-korektury-webdesign.cz
© 2010 Michaela Freeman
Firma: TP Tomáš Pokorný, IČ: 44207981, DIČ: CZ6005010583
Sídlo firmy: Arabská 575/5,, 160 00 Praha 6
Provozovna: Zenklova 1236/173, 182 00 Praha 8