Před:

Po:

Psací stůl, malý kulatý stůl a křeslo

Ukázka restaurování starožitností.

Popis nábytku:

psací stůl, malý kulatý stůl, křeslo 1935

Materiál:

laťovka, ořechová dýha, na plátku a dvířkách ořechová kořenice, křeslo bukový masiv mořený na ořech

Stávající stav:

Křeslo – konstrukce je rozeschlá, povrchová úprava velmi špatná,
malý konferenční stolek – konstrukce uvolněná, povrchová úprava špatná, dýha na horním plátku je po celém povrchu ze 70% odlepená jakoby v malých puchýřcích, na mnoho místech je odlepená i podkladová poddýžka psací stůl - konstrukce je uvolněná, povrchová úprava špatná, dýha na horním plátku je po celém povrchu ze 70% odlepená jakoby v malých puchýřcích, na levé zadní části plátku je díra vyhořelá, pravděpodobně od svíčky, na mnoho místech je odlepená i podkladová poddýžka, chybí i část dýhy lemující bok plátku

Postup restaurování:

Křeslo - bylo nutné rozebrat, odmýt starou povrchovou úpravu, přebrousit celý povrch, několikrát z vody, namořit ořechovým mořidlem. Poté napustit lněnou fermeží pro zvýraznění barvy a nakonec byla udělána šelaková politura na pololesk.

Malý konferenční stolek - bylo nutno kompletní rozebrání, umytí povrchové úpravy, Dýhu na horním plátku bylo potřeba postupně podlepovat a přižehlovat. Chybějící části dýhy doplnit novou odpovídající dýhou. Vše přebroušeno několikrát z vody, napuštěno fermeží. Celý stolek vyleštěn na vysoký lesk šelakovou politurou.

Psací stůl - bylo nutno kompletní rozebrání, sundání kování, umytí povrchové úpravy, Dýhu na horním plátku a dveřích bylo potřeba postupně podlepovat a přižehlovat. Chybějící části dýhy doplnit novou odpovídající dýhou. Propálené místo bylo potřeba odstranit až na latě, opět doplnit poddýžku a poté horní dýhu. Vše přebroušeno několikrát z vody, napuštěno fermeží. Celý stolek vyleštěn na vysoký lesk šelakovou politurou. Na závěr byl okován zrestaurovaným kováním.

Další fotografie:

Další ukázky restaurování historického nábytku a starožitností:


Ukázky restaurátorských prací s fotografiemi a detailním popisem postupu:

www.preklady-korektury-webdesign.cz
© 2010 Michaela Freeman
Firma: TP Tomáš Pokorný, IČ: 44207981, DIČ: CZ6005010583
Sídlo firmy: Arabská 575/5,, 160 00 Praha 6
Provozovna: Zenklova 1236/173, 182 00 Praha 8